Výroba - stavba antény pre príjem DVB-T

ako vyrobit izbovú anténu dvbt

Prvá anténa, ktorú som skúšal pre príjem DVB-T, je táto drôtová osmička.
DVB-T príjem v obci Zálesie, ležiacej 10 km na východ od Bratislavy


osmička detail vytvorenia konektoru

Pre výpočet rozmerov osmičky poslúži tento výpočet. Po zadaní kanálu, ktorý chceme príjmať, je vypočítaná dĺžka strany oka ako aj celková dĺžka strany drôtu. Ak chcete urobiť z drôtu aj konektor alebo očká pre pripojenie, prirátajte si rezervu. Pre VHF zadávajte rozsah kanálov 05 až 12 (band III). Pre UHF 21 až 69 kanál( band IV (21-37) a band V (38-69)).

Číslo kanálu :


Výpočet:
Frekvencia naladenia antény: MHz

Dĺžka strany štvorca: cm

Celková dĺžka drôtu : cm
Robil som aj impedančné prispôsobenie cez symetrizačný impedančný člen 300Ω → 75Ω, ale je to viacmenej jedno, pretože zvýšenie kvality signálu je skoro zanedbateľné. Na druhej strane, netreba nič pájkovať a výroba je tým rýchlejšia a jednoduchšia. (použitie aj nesprávneho zapojenia pre jednoduchosť - skoro bez dosahu na výkon antény)

osmička impedančne prispôsobená správne zapojenie


Využil som aj možnosť zakúpiť dvb-t anténku v prepočte za 2 eura. Výhodná nízka cena, malá dĺžka tela anténky len 15cm a magnetický podstavec je asi tiež dobrou voľbou za zaplatenú cenu. Príjem je približne taký istý ako na osmičku. No pripojovací kábel dĺžky 1,15m s integrovaným konektorom je neuveriteľne tenký - len 3mm, takže pozor na rušenie.

china dvb-t antena


Pridaj do záložky a zdielaj